Benvit botten med närmast yttäckande terrakottafärgad medaljong, hörnornament, stiliserade blommor och palmettslingor. Bred terrakottafärgad huvudbård med palmett-, blom-, granatäppel- och arabeskrankor.
Något ställvis lite hårdare slitage, smutsig, fläckar, malskador. Tre skadade sidor.
Stäflö gods, Kalmar län, Småland.