280
279157

SEMIANTIK KESHAN FIGURAL s.k. Dabir. 197,5 x 132 cm.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
18 500 SEK

Ljusröd botten med ett polykromt porträtt föreställande Shah Abbas, inskriptioner, hjortar, lejon, fåglar, blommande träd och hörnornament. Mörkblå huvudbård med botehbuketter, fåglar och blommande kvistar. Korkull.

Något smutsig, smärre fläckar, lagningar, ställvis något skör. Baksidan med smärre malskador, långsidorna med smärre trampveck, en kortsida saknar några knutrader, senare fransar.