"De fyra årstiderna". Fyra polykroma landskapsbilder med människor, djur och byggnader samt medaljong med kärlekspar. Mörkblå huvudbård med stora kolonner, kartuscher med mytologiska scener, porträtt och landskap.
Smutsig, smärre fläckar. Långsidorna med obetydliga trampveck, kortsidorna med smärre skador, ett hörn med liten lagning.