711
285776

BORDSPENDYL. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
10 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Dekor av figurer som symboliserar natten. Vitemaljerad urtavla otydligt märkt "... Stockholm". Höjd 53,5, längd 25,5 cm. Nyckel och pendel medföljer. Nyckel finns.

Skador.