518
300087

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77
Josef Frank

MATBORD, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, modell 1020.

Rund skiva av pyramidmahogny, smal kantrand av ljusare träslag, fyrdelad centralfot av mahogny. Diameter 135 cm, höjd 72 cm.

Slitage, ställvis repor, märken. Skiva med en ljus, rund fläck. Underrede med några stötskador.

Formgivare