345071

663. MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 603 x 270 cm. Signerad AÖ invävt samt à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG 1964.

Polykrom modernistisk komposition.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Följerätt
Ja
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK / 8 824 - 11 765 EUR
Klubbat pris
125 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto