664
348870

MATTA. Flossa. 835 x 473,5 cm. Sverige 1920-30-tal.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

Två ihopsydda våder. Grönmelerat mittfält med violettmelerad rektangel med polykromt fält med geometriska figurer. Bred ljusmelerad huvudbård med sparsamt mönster av rutor- och stjärnformationer. Polykrom sekundärbård med mönster som ovan.

Jämnt något slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med små spår av tejp, sidorna med obetydliga trampveck, ett hörn med liten lagning.