663
345071

MATTA. Rölakan och gobelängteknik. 603 x 270 cm. Signerad AÖ invävt samt à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG 1964.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
7 270 - 9 690 EUR
8 320 - 11 100 USD
Klubbat pris
125 000 SEK

Polykrom modernistisk komposition.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar.

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.