1045
362242

DOSA, guld 18k, Hanau 1800-talets slut.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
17 000 SEK

Rektangulär med avfasade hörn, graverad och ciselerad dekor av räfflade band med diagonalt mönster. Insidan med graverad minnesinskription från 1918. Längd 7,5 cm, vikt 65 gram.

Proveniens

Fredrik Barnekow.