300
369378

KAKELFRAGMENT. 6,5 x 19,5 cm. Turkiet, Iznik 1600-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Lergods med polykrom dekor av stora blommor och palmett. Inramad.

Ställvis slitage, smärre skador.

Tilläggslista

Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.

Proveniens