Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
300
369378

KAKELFRAGMENT. 6,5 x 19,5 cm. Turkiet, Iznik 1600-tal.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
4 000 SEK

Lergods med polykrom dekor av stora blommor och palmett. Inramad.

Ställvis slitage, smärre skador.

Tilläggslista

Köpt på auktion i Kairo efter den svenska diplomaten Baron Bildt, död 1947.

Proveniens