Madeleine Pyk – en samling F769
374
353023

SEMIANTIK MAHAL. 537 x 441,5 cm.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
9 490 - 11 900 EUR
10 900 - 13 600 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Rödmelerad botten med stora polykroma palmett- och blomslingor. Bred mörkblå huvudbård med stora palmetter samt stiliserade blom- och palmettrankor.

Ställvis slitage, något smutsig, fläckar, smärre trampveck och malskador.

Proveniens

Gåva från Fritz Treschow, Fritzehus, Norge; Grensholm slott, Östergötland.

Slott och herresäten i Sverige, Östergötland 1, Malmö 1971, färgplansch mot sid 236, plansch sid 237.