382
349289

MATTA, semiantik Senneh kelim. Ca 201 x 127 cm.

Utropspris
7 000 - 9 000 SEK
669 - 860 EUR
759 - 976 USD
Klubbat pris

Mörkbrunblåmelerad botten med tätt polykromt heratimönster och stor medaljong. Tre smala bårder med blommönster.

Det mörkbrunfärgade garnet ställvis korroderat. Något slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och hål. Sidorna med smärre skador, en kortsida något avkortad.