40
347234

Ernst Josephson

(Sverige, 1851-1906)
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 600 - 35 500 EUR
27 800 - 37 000 USD
Klubbat pris
Ernst Josephson
(Sverige, 1851-1906)

"Blommans själ (Brevets hemlighet)"

Signerad Ernst Josephson och daterad 1895 på bakstycke a tergo. Akvarell, olja och blyerts på papper 21,5 x 13 cm.

Proveniens

Ursprungligen i Gelly Marcus (konstnärens systerdotter) samling.
Därefter i direktör Herman Gustaf Turitz samling, Göteborg.
Sedermera i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ernst Josephson. Minnesutställning", utställning anordnad av Nationalmuseum, Göteborgs Konstmuseum och Liljevalchs Konsthall, 1951, kat nr 254.

Georg Nordensvan, "Svensk konst och svenska konstnärer i 19de århundradet. II. Från Karl XV till sekelskiftet", 1928, jfr tecknad version av motivet, avbildad halvsida sid 271.
Per-Olov Zennström, "Ernst Josephson. En studie", 1946, jfr tecknad version av motivet, avbildad helsida Fig. 56.
Erik Blomberg, "Ernst Josephsons konst. Från Näcken till Gåslisa", 1959, omnämnd sid 174 samt upptagen i katalog, sid 411.
Hans Henrik Brummer, "Ernst Josephson. Målare och diktare", 2001, jfr tecknad version av motivet omnämnd sid 235 samt avbildad helsida (kat 121) sid 237.

I samband med utställningen "Ernst Josephson - Målare och diktare" på Prins Eugens Waldemarsudde i Stockholm årsskiftet 2001/2002 förevisades den tecknade versionen (ursprungligen i Prins Eugens ägo nu i samlingarna på Waldemarsudde) av det aktuella motivet.

I utställningskatalogen skrev museets 1:e intendent Göran Söderlund: "Detta är en variant av Näckentemat, i vilken den starka längtan som finns uttryckt i 'Strömkarlen' ersatts av underkastelse och stilla resignation. I sin artikel om Josephson från 1893 skrev Richard Bergh: 'Den vilda längtan har förbytts i tyst, innerlig trånad. En yngling leker fram blida toner på ett fantastiskt strängaspel i skyddet av en underlig, exotisk blomväxt, som breder ut sin jätteprakt vid stranden av ett okänt hav. Solen sjunker vid horisonten. Ynglingen, strängaspelet och blomman bilda en enhet tillsammans, deras känsliga linjer fläta sig sinnrikt in i varandra, växa som en organism ur jordmån'. ".

Dåvarande överintendenten för museet, Hans Henrik Brummer, fördjupade resonemanget: "Beträffande 'Blommans själ' antydde han [Richard Bergh] att dess anatomiska avvikelser inte skulle bedömmas i enlighet med gängse normer - 'jag nöjer mig med att framhålla', skrev han, 'att bilden torde vara en av de mest immateriella, översinnliga skapelser, som någonsin tillkommit'. Bergh sammankopplar tidigt Josephsons sjukdomsteckningar med hans måleri från den aktiva tiden. [...] Inför figurens spänningsfyllda rörelsemotiv uppmanar Bergh oss att följa silhuettens uttrycksfulla linje. När Bergh sammanställde 'Blommans själ' med 'Strömkarlen' pekade han emellertid på skillnaderna i uttryck. Teckningen förmedlar ett resignerat lugn och innerlig trånad, medan den stora målningen handlar om konstnärens skönhetslängtan; i vattnets mäktiga tonmassor ropar det sista stråkdraget 'högt mot himlen en bön om befrielse från outhärdliga kval'. Ändå framträder gemensamma drag - 'Blommans själ' och 'Strömkarlen' är båda exempel på själskonst. Termen symbolism kommer här väl till pass. 'Strömkarlen' är enligt Bergh inte bara en fantasibild; den spelande ynglingen är ett självporträtt. Josephson var i sitt bildskapande inte främmande för den äldre romantiken; han älskade dess fantasteri. Med 1890-talets romantik, 'våra dagars s k symbolism', hade han det gemensamt att han vände sig inåt. Med andra ord: 'Han använde fantasien för att med dess hjälp kläda sina egna intimaste känslor i en noggrann symbolisk form'. ".

Föreliggande katalognummer är intimt förknippat med såväl teckningen med samma namn som ett flertal av Josephsons motiv med Näcken/Strömkarlen som kom att bli Josephsons stora äreminne.

Formgivare

Representerad på alla stora museer i Sverige samt i Danmark, Norge och Finland.