593
345861

MÄSTERSTYCKESKÅP, av Carl Gustaf Björklund (mästare i Stockholm 1778-99). Rokoko.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerat med valnöt. Beslag av förgylld mässing. Rak form med uppsvängt profilerat krön. Rundade hörn. Överdelen med två dörrar och tre pilastrar med korintiska snidade kapitäl. Bakom dörrpar två små lådor, skedhylla samt hyllplan. Nederdelen med två lådor. Längd 150, bredd 64, höjd 214 cm. Nyckel medföljer.

Torksprickor, fanerskador, listskador, dekorskador, delvis senare beslag.

Carl Gustaf Björklund (1741-99) lärde hos Johan Fredrik Salborg 1761-64. Hans ritningen till mästerstycket i form av skåp samt spelbord är daterat 15 nov. 1777 och han blev ämbetsmästare 4 juli 1778. Arbetet med mästerstycket utfördes på Lars Forsmans verkstad med Conrad Eckstein och Andreas Möller som skådemästare.