SPEGELLAMPETT, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Förgylld och bronserad. Dekor med pärlstav, lagerfestonger och krönande urna med eldslåga. Svängda ljusarmar av mässing. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel 1778. Höjd 126, bredd 68 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in