95
359327
Elsa Beskow
(Sverige, 1874-1953)
Elsa beskow, petter och lotta överraskas av två julbockar.

Petter och Lotta överraskas av två julbockar

Signerad EB. Blyerts, penna och svart bläck samt akvarell förhöjd med täckvitt på papper 19 x 26 cm. Vinjett, tusch, täckvitt och blyerts på papper 19 x 27 cm.

Utropspris:

60 000 - 80 000 SEK

6 969 - 9 292 EUR

Klubbat pris:
61 000 SEK
Proveniens

Konstnärens familj.

Nationalmuseum, Stockholm, "Elsa Beskow. Vår barndoms bildskatt", 14 mars - 26 maj 2002, kat nr 254.

Övrigt

Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33