Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 571

 
1933 föremål
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
1546. GUANYIN, trä. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 100 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
887. KAKFAT PÅ FOT, porslin. "Flora Danica", Kungl Dansk, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
1343. SLIPSNÅL, rosenslipad diamanter, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
1475. BODHISATTVA, förgylld brons. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
1581. ASK med LOCK, röd lack. Qing dynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
1029. MATGAFFLAR, 6 st, av Adolf Zethelius, Stockholm 1830.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
326. BÖCKER/HÄFTEN, 10 st.
326. BÖCKER/HÄFTEN, 10 st.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
208. Carl Eldh, "Anna".
208. Carl Eldh, "Anna".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
775. LJUSSTAKE. Barock, 1600/1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
823. SALTKAR. Karl Johan.
823. SALTKAR. Karl Johan.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1457. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
1457. VAS, keramik. Yuan dynastin (1271-1368).
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
322. HUVUDBONAD, siden. Höjd 64,5 cm. Kina 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
926. DOLK, av Gustav Klingert, Moskva 1800-talets slut.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
321. RANGMÄRKE, siden, s.k. Buzi. 29 x 30 cm. Kina 1800-tal.
Klubbat pris 
7 100 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
547. Egron Lundgren, Spansk flicka bärande bricka med vinkrus och vinglas.
547. Egron Lundgren, Spansk flicka bärande bricka med vinkrus och vinglas.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
1031. DESSRTSKEDAR, 6 st, av Gustaf Möllenborg Féron, Stockholm 1854.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
1026. MATSKEDAR, 6 st, av Pehr Zethelius, Stockholm 1792-1797.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
1028. MATGAFFLAR, 6 st, av Nils Limnelius, Stockholm 1811.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
1959. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
1848. SKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1036. BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar.
1036. BÄGARE, Turkiet omkring 1900. Senare franska kontrollstämplar.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1681. FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal.
1681. FIGURIN, blanc de chine. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
1520. BUDDHA, brons. Burmesisk.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
554. Jacob Axel Gillberg, Empireherre.
554. Jacob Axel Gillberg, Empireherre.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
553. Johan Henrik Scheffel Efter, "Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708).
553. Johan Henrik Scheffel Efter, "Prinsessan Hedvig Sofia" (1681-1708).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
819. BREVPRESS. Älvdalen, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
1582. VAS med LOCK, röd lack. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
1687. TEKANNA med LOCK, porslin. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
1027. MATGAFFLAR, 4 st, av George Adams, London 1846.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK