343
402780

Marc Chagall

(Frankrike, 1887-1985)

"Nature morte"

Signerad med stämpel Marc Chagall. Utförd omkring 1965. Duk 54 x 65 cm.

Utropspris:

3 000 000 - 3 500 000 SEK

361 446 - 421 687 EUR

Klubbat pris:
2 500 000 SEK
Tilläggslista

Omfattas av konstnärsavgift (d)/ Droite de Suite.

Proveniens

Konstnärens familj.
Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz.
Privatsamling (inköpt från ovanstående den 3 maj 1999).

Galerie Schaer und Wildbolz, Solothurn, Schweiz, "Marc Chagall", 17 januari - 25 april 1999, avbildad i katalogen, sid 42.

Övrigt

Certifkat utfärdat av Comité Marc Chagall daterat 18 april 1996 (Nr 96400) medföljer.

MARC CHAGALL (1887 - 1985)
Chagall var den äldsta av nio syskon i en judisk familj, fadern var sillförsäljare och modern hette Felga-Ita. Barndomen beskrivs som lycklig, men fattig vilket påverkade honom under hela hans liv och konstnärskap. 1906 började Chagall studera hos konstnären Jehuda Pen i sin hemstad Vitebsk. Ett år senare flyttade han till Sankt Petersburg och började på kejserliga konstföreningens skola med den berömde konstnären Nikolaj Roerich som lärare. Chagall fortsatte sina studier i Sankt Petersburg till 1910, men besökte ofta sin hemstad där han träffade sin blivande hustru Bella Rosenfeld. I början på 1910-talet flyttade Chagall till Paris och umgicks flitigt med konstnärerna i Montparnasse. Under tiden som Chagall befann sig i Ryssland bröt första världskriget ut och han blev indragen i ryska revolutionen. Situationen försämrades snabbt och efter kriget flyttade han till Paris 1923.

Under andra världskriget tvingades Chagall och hans familj att fly från Paris. De gömde sig i Villa Air-Bel i Marseille där de fick hjälp att fly genom Spanien och Portugal av den amerikanske journalisten Varian Fry. 1941 bosatte sig familjen Chagall i USA.
Den 2 maj 1944 upplevde Chagall en svår kris, hans älskade hustru Bella som varit ett återkommande motiv i hans målningar och hans livskamrat gick bort på grund av sjukdom. Två år senare, 1946 återvände han till Europa och 1949 flyttade han till Provence i Frankrike. Under 1940-talet återupptäckte han den vitala energin i färgen och hans konst briserade i en livsglädje inspirerad av kärlek. Figurerna får kurvigare former och färgerna blir starkt lysande. Vid denna tid började han även att skulptera och arbeta med keramik och färgat glas. 1952 gifte Chagall om sig med Valentina Brodsky, som han kallade ”Vava”. Paret reste ofta till Grekland och 1957 besökte han Israel där han 1960 skapade ett fönster av färgat glas till synagogan i Hadassah University Clinic i Jerusalem, 1966 uppförde han även konst för det nya Knesset. 1997 grundades ett museum i Chagalls namn i hans barndomshem på Pokorovskaja ulitsa 29 i Vitebsk.

"NATURE MORTE"
Fisk, bröd, citroner och vin. Livets enklaste lyx och ett av konstens eviga och mest älskade motiv. När Marc Chagall målade detta glädjefyllda stilleben hade han redan passerat åttio och kunde se tillbaka på ett ofattbart rikt och varierat liv. Chagall växte upp i en fattig judisk familj i Ryssland men lyckades tack vare sin tveklösa begåvning ta sig till namnkunniga målarskolor och vidare till Paris, konstens absoluta epicentrum, ett fjärilsvingeslag från det stora moderna genombrottet 1910. Fusionen mellan Chagalls bildvärld: människorna och kreaturen, spelmannen, de magiskt svävande gestalterna och modernismens fria bildrum blev början på en av de mest framgångsrika och egensinniga konstnärskapen under förra seklet. Marc Chagalls inflytande på sin samtids konst kan väl egentligen bara jämföras med Picasso och Matisse.

När Marc Chagall som jude inledde sin konstnärliga bana kunde han välja två vägar: Att dölja sitt ursprung eller att tvärtom använda sina erfarenheter som en outsinlig värmekälla. De romantiska berättelserna från en ortodox by långt från allt, kärleken till det lilla livet och den omedelbara och troskyldiga närheten till barndomens trygghet blev Chagalls signum som publiken föll handlöst för på ett sätt som aldrig tycks ta slut. Jakten på judar under de kommande decennierna gjorde att Chagall ständigt var på resande fot. Under kriget bodde han i USA, men flyttade tillbaka till Frankrike, Provence 1949, som förblev hans hem livet ut.

Denna målning utstrålar en intensiv men stillsam livsglädje. Ett upphöjt lugn, vars förutsättning är dess motsats, alltså kaos, rädsla, flykt och armod. Detta var Chagalls oemotståndliga styrka, att aldrig släppa taget om det som är värt något: en doftande uppdukning, en måltid delad med de närmaste, minnena av bortgångna nära och kära som svävar i det blå. En besvärjelse mot allt ont.