Arne Jones E1299
698
397285

MATTA. "Falurutan, grön Folksam". Rölakan. 227,5 x 146 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med skador, fransar saknas.

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.