398214

701. MATTA. Rölakan. 402,5 x 290 cm. Signerad invävt AÖ och à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG.

Omkring 1959-60. Polykrom modernistisk komposition.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Följerätt
Ja
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK / 3 614 - 4 819 EUR
Klubbat pris
65 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Övrigt

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Anette Granlund

Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 12
anette.granlund@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto