702
408903

MATTA. Rölakan. 552 x 289,5 cm. Signerad MHF ID

Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Klubbat pris
155 000 SEK

(Ingrid Dessau). Sverige 1940-50-tal. Rut-, rand- och sicksackmönster i olika blå och bruna nyanser samt benvitt, grönt och ljusviolett.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre hål. Kortsidorna med skador, fransar saknas.