701
398214

MATTA. Rölakan. 402,5 x 290 cm. Signerad invävt AÖ och à tergo broderat AGDA ÖSTERBERG.

Matta. rölakan. 402,5 x 290 cm. signerad invävt aö och à tergo broderat agda österberg.

Omkring 1959-60. Polykrom modernistisk komposition.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, obetydliga skador.

Utropspris:

30 000 - 40 000 SEK

3 614 - 4 819 EUR

Klubbat pris:
65 000 SEK
Övrigt

Agda Österberg, Tre Bäckar, Varnhem.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92