1252
381767

ZARFS, 12 st, silver med porslinskoppar. Osmanska riket, 1800-talets slut. Höjd 4,5 cm, med kopparna 6,5 cm.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Silverzarferna med toughra: Mahmud (II) bin Abd al-Halim (1223-1255 efter hijra/1808-1839 e Kr). I toughrans högra del står epitetet "den rättvise" (arab. al-`adlî) vilket är utmärkande för Mahmud II (som även kan skrivas Mahmoud). Detta epitet börjar användas f.o.m. år 16 av hans regering, så stämplarna kan dateras till 1823-1839. Porslinskopparna Kuznetzov, Ryssland, tidigt 1900-tal. I etui.

Obetydligt slitage. Etuiet slitet och med smärre fläckar och skador.

Proveniens

Fru Marguerite Tamm.