158
420477

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Romantiskt par i Fredensborgs slottspark

Signerad P. Mönsted och daterad -94. Duk 85 x 33 cm.

Motivet från denna målning är hämtat från Fredenborgs slottspark. Det kungliga slottet är beläget strax utanför Köpenhamn och har en praktfull barock parkanläggning. Slottets norra fasad syns i fonden bakom det unga kurtiserande paret som slagit sig ned vid statyn "Perseus och Andromeda".