Madeleine Pyk – en samling F769
25
402483

Alfred Wahlberg

(Sverige, 1834-1906)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Alfred Wahlberg
(Sverige, 1834-1906)

Böljande sädesfält med vallmo

Signerad Wahlberg. Troligtvis utförd omkring 1893. Uppfodrad duk 36,5 x 47,5 cm.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.

Tor Hedberg, "Alfred Wahlberg. 68 målningar", utställningskatalog, Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, november 1928, jfr kat nr 46, "Anvers sur Oise", avbildad halvsida sid 45.

Motivet är troligtvis hämtat från Anvers sur Oise i Frankrike.

Formgivare