27
406151

Hugo Salmson

(Sverige, 1843-1894)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Hugo Salmson
(Sverige, 1843-1894)

Gosse som samlar risknippen

Signerad H. Salmson. Duk 73 x 59,5 cm. Troligen utförd i Frankrike.

Proveniens

Konstnärens sterbhus.
Fil. dr Georg J:son Karlins (grundare av Kulturen i Lund) samlingar, Lund (förvärvad från ovanstående).
Bukowski auktioner AB, auktion 321, "Julauktionen", 11-13 december 1940, kat nr 26 (såld av ovanståendes sterbhus).
Privatsamling.

Formgivare