377652

28. JULIUS KRONBERG, "Hoppets offer på kärlekens altare".

Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1884. Blandteknik: akvarell, gouache och guldfärg. Monterad i lunetteformad ram i arrangemang av solfjäder. Totala mått (inom glas och ram) ca 29,5 x 59 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Greve Fredrik Wachtmeisters samling.
Friherrinnan Gunilla Bennet (née Wachtmeister).
Fru Louise König (i gåva av ovanstående på 40-årsdagen, 1960).
Esbjörn Kronbergs (konstnärens sonson) samling, Stockholm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK/3 584 - 4 181 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
39 200 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto