377652

28. JULIUS KRONBERG, "Hoppets offer på kärlekens altare".

Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1884. Blandteknik: akvarell, gouache och guldfärg. Monterad i lunetteformad ram i arrangemang av solfjäder. Totala mått (inom glas och ram) ca 29,5 x 59 cm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Greve Fredrik Wachtmeisters samling.
Friherrinnan Gunilla Bennet (née Wachtmeister).
Fru Louise König (i gåva av ovanstående på 40-årsdagen, 1960).
Esbjörn Kronbergs (konstnärens sonson) samling, Stockholm.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK / 3 584 - 4 182 EUR
Klubbat pris
32 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto