28
377652

Julius Kronberg

(Sverige, 1850-1921)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 660 - 3 110 EUR
2 780 - 3 240 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Julius Kronberg
(Sverige, 1850-1921)

"Hoppets offer på kärlekens altare"

Signerad Julius Kronberg och daterad Roma 1884. Blandteknik: akvarell, gouache och guldfärg. Monterad i lunetteformad ram i arrangemang av solfjäder. Totala mått (inom glas och ram) ca 29,5 x 59 cm.

Proveniens

Greve Fredrik Wachtmeisters samling.
Friherrinnan Gunilla Bennet (née Wachtmeister).
Fru Louise König (i gåva av ovanstående på 40-årsdagen, 1960).
Esbjörn Kronbergs (konstnärens sonson) samling, Stockholm.