Fanerade med jakaranda, rosenträ och plommon. Beslag och listverk av förgylld brons. Svängd front. Två dörrar. Skivor av rödgulspräcklig marmor s.k. Brèche d'Alep. Signerade under skiva "F*REIZELL". Längd 85, bredd 55, höjd 91 cm. Nycklar medföljer.
Sålda på Bukowskis 1949, auktion 341, katalognr 217 och 218.