401
315635

HÖRNSKÅP, ett par, av Francois Reizell (mästare i Paris 1764-88). Louis XV.

Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
17 400 - 26 200 EUR
18 200 - 27 400 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerade med jakaranda, rosenträ och plommon. Beslag och listverk av förgylld brons. Svängd front. Två dörrar. Skivor av rödgulspräcklig marmor s.k. Brèche d'Alep. Signerade under skiva "F*REIZELL". Längd 85, bredd 55, höjd 91 cm. Nycklar medföljer.

Proveniens

Sålda på Bukowskis 1949, auktion 341, katalognr 217 och 218.