696
402472

VINFLASKA, glas. Bär sigill märkt 'CON STANTIA WYN", Sydafrika, 17/1800-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
2 000 SEK

Mörkgrön glasmassa. Höjd 22 cm.

Sjöfynd. Invändig beläggning. Repor.

Groot Constantia som är Sydafrikas äldsta vingård, grundades så tidigt som 1685 av den holländske guvernören Simon van de Stel. Det urspungliga namnet var Constantia, men två år efter van de Stels död 1712, såldes vingården och den svenska kaptenen och äventyraren Olof Bergh köpte den del som kom att få namnet Groot Constantia. Olof Bergh föddes i Göteborg 1643 och kom att tjänstgöra som soldat inom det Holländska Ostindiska Kompaniet (VOC). Efter ett antal år som soldat på bland annat Ceylon (Sri Lanka) hamnade han i Sydafrika 1676. Där träffade han sin blivande fru Anna de Koningh, som efter hans död 1724, tog över verksamheten som den första kvinnliga ägaren till Groot Constantia. Vingården bytte sedan ägare vid ett flertal tillfällen fram till 1885, då Sydafrikanska staten köpte den på auktion. De svarade sedan för driften fram till 1993, då man lät omvandla företaget och vingården till en stiftelse.
Stora mängder vin exporterades från Sydafrika under 17–1800-talet till Europa och USA. Vinet var oerhört populärt bland kungahusen och de mer välbeställda i Europa. Det berättas om att Napoleon försågs med vin från Groot Constantia under hans sista år på St Helena 1815-1821. Författare som Charles Dickens och Charles Baudelaire nämner Constantia i sina verk, och Jane Austen rekommenderar i ”Förnuft och känsla” Constantia som tröst för ett brustet hjärta.
Skärvor av flaskor finns bland annat i samlingar i Tyskland. År 2004 fann man i USA vraket efter det Brittiska skeppet ”Severn” som år 1774 förliste utanför Lewes Beach, Delaware. Bland vrakfynden hittade man sigill från vinflaskor med texten Constantia Wyn. Sigillet från dessa skärvor användes sedan som förlaga till flaskorna på det jubileumsvin Grand Constance som släpptes till minne av 325 års jubileet 2010. Hela vinflaskor från Groot Constantia förekommer ytterst sällan på den öppna marknaden. Vin & Sprithistoriska museet i Stockholm fann nyligen en intakt flaska vid en inventering av deras samlingar. Den flaskan är precis som auktionens flaska, ett sjöfynd från Stockholms skärgård.