Vårens Klassiska 574

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1721FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).5 000 SEK
1722FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).8 000 SEK
1723FAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).7 500 SEK
1724BOJAN, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1725TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).3 200 SEK
1726SKÅL, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).12 000 SEK
1727SKÅLAR, två stycken, porslin. Qing dynastin, 1700-tal med Yongzheng sex karaktärers märke.9 000 SEK
1728FAT, fyra stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1729SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722), med Chenghua fyra karaktärers märke.Återrop
1730YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, sen Qianlong (1736-95).26 000 SEK
1731SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
1732FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1733FAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1734STEKFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).26 000 SEK
1735TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong ca 1785.3 500 SEK
1736SKÅLFAT, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong circa 1790.3 500 SEK
1737TALLRIK, ett par, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
1738FAT, två stycken, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
1739FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).6 000 SEK
1740TERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).17 000 SEK
1741FAT, ett par, kompaniporslin, Qing dynastin Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1742GALLERKORGAR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).30 000 SEK
1743TERRIN, med LOCK och FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).16 000 SEK
1744STEKFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).8 500 SEK
1745BÅLSKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1746SÅSSNIPOR, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).4 000 SEK
1747PASTEJFORM med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 500 SEK
1748BOURDALOU, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).3 000 SEK
1749SMÖRSNÄCKOR, 12 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).22 000 SEK
1750TALLRIKAR, nio stycken, porslin. Ming dynastin, 1600-tal.8 500 SEK
1751TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).6 000 SEK
1752CABARET, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).10 000 SEK
1753VAS, porslin. Qing dynastin.4 000 SEK
1754SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.50 000 SEK
1755SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke.55 000 SEK
1756VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.50 000 SEK
1757Fat, porslin. Troligen Republik med Qianlongs sigillmärke.75 000 SEK
1758SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzheng sex karaktärers märke.4 500 SEK
1759FAT, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.Återrop
1760PILGRIMSVAS, porslin. Sen Qing dynasti.9 500 SEK
1761KLOCKA, porslin. Sen Qing dynastin.7 000 SEK
1762TAZZA, porslin. Sen Qing dynasti.5 500 SEK
1763SKÅLFAT, porslin. Republik, med Daoguangs sigillmärke.30 000 SEK
1764JARDINERE/FISKBASSÄNG, porslin. Sen Qing dynasti.26 000 SEK
1765PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.9 500 SEK
1766TEKANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin.3 500 SEK
1767GOLVURNA med LOCK, porslin. Sen Qing dynasti.Återrop
1768SKÅL, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.40 000 SEK
1769FAT, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.24 000 SEK
1770VAS, porslin. Kina, 1900-tal. Med Kangxi sex karaktärers märke.28 000 SEK
1771KANNA, porslin. Japan, Genroku, 1600-tal.Återrop
1772SKÅL, porslin. Japan 1700-tal.6 000 SEK
1773ASK med LOCK, porslin. Japan, Meiji (1868-1912).Återrop
1774MAITREYA, patinerad brons. Västtibetansk/Kashmir troligen 1100-tal eller äldre.1 050 000 SEK
1775GUANYIN, brons. Ming dynastin med arkaiserande tecken.20 000 SEK
1776GUANYIN, patinerad brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.40 000 SEK
1777MAHAKALA, brons.13 000 SEK
1778TEMPELKLOCKA, brons. Sen Ming/tidig Qing dynasti.Återrop
1779BODHISTTVA, förgylld brons. Qing dynastin med Qianlongs märke och period, daterad 1770.50 000 SEK
1780BUDDHA, förgylld brons. Sinotibetansk, 1700-tal.90 000 SEK
1781BODHISATTVA, patinerad brons. Sinotibetansk, 1700/1800-tal.36 000 SEK
1782TARA, patinerad kopparlegering. Tibet, 1800-tal eller äldre.Återrop
1783TARA, patinerad brons. 1800-tal eller äldre.18 000 SEK
1784GUANYIN, brons. Sannolikt Qing dynastin.15 000 SEK
1785GUANYIN på ELEFANT, brons. Qing dynastin, 1800-tal.16 000 SEK
1786DAOISTISK GUDOM, brons. Qing dynastin, 17/1800-tal.8 000 SEK
1787BODHISATTVA, brons. Sen Ming-/tidig Qing dynasti.6 000 SEK
1788BÖNERULLE, koppar, ben och pergament. Tibet/Nepal, sent 1800-tal.Återrop
1789THANGKA, porträtt av, Gelugpa Lama, Qing dynastin, 1800-tal.390 000 SEK
1790SKÅL, keramik. Sung dynastin (960-1279).6 000 SEK
1791FAT, porslin. Swatow, Ming dynastin, Wanli (1572-1620).5 500 SEK
1792PENSELBAD, porslin. Sen Qing/Republik. Med sigillmärke i rött.8 000 SEK
1793VASER, två stycken, porslin. Republik, 1900-talets första hälft.7 500 SEK
1794ASK med LOCK, lack. Qing dynastin.6 100 SEK
1795SNUSFLASKA med PROPP, hornbill. Qing dynastin.4 000 SEK
1796VISITKORTSHÅLLARE, elfenben. Qing dynastin, 1800-tal.7 000 SEK
1797HANDSPEGEL, emaljarbete och elfenben. Kina, 1900-talets början.8 000 SEK
1798BÄLTESSPÄNNE, bergkristall. Kina.4 000 SEK
1799VAS med LOCK, agat. Kina.6 500 SEK
1800SNUSFLASKOR, fem stycken, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft.6 000 SEK
1801SNUSFLASKOR, fem stycken, glas, porslin och sten. Kina, 1900-talets första hälft.5 000 SEK
1802SKULPTUR och KOPP, soapstone. Qing dynastin.Återrop
1803RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin.10 000 SEK
1804SPEGEL, brons. Sen Qing dynasti med sigillmärke.17 000 SEK
1805SPEGLAR, två stycken, brons. Sen Qing dynasti.Återrop
1806KNAPPAR, fyra stycken, silver. Qing dynastin.Återrop
1807RULLMÅLNINING samt KALLIGRAFI, Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
1808BOK med TRÄSNITT, 4 volymer, "Shi zhu zhai jian pu" av Hu Zhengyan.22 000 SEK
1809BOK, "Zhongguo jianzhu caihua tu'an", Lin Weiyin, Du Xianzhou. Beijing 1955.3 500 SEK
1810BÖCKER, 13 stycken. Främst om Kinesik konst, konsthantverk och kultur.4 000 SEK
1811KATALOGER, 50 stycken. Sothebys 1973 - 1974.14 000 SEK
1812BÖCKER, nio stycken samt två häften, främst om Japanskt konsthantverk.5 000 SEK
1813TSUBAS, fem stycken, brons. Japan, bl.a. Edo perioden (1603-1868).6 000 SEK
1814FAT, porslin. Japan, Edo (1603-1868). Ko Kutani.6 000 SEK
1815INRO, fem stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).12 000 SEK
1816ASKAR, tre stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).4 000 SEK
1817NETSUKES, trä. Japan, tidigt 1900-tal. Signerade.Återrop
1818NETSUKES, två stycken, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerade.4 500 SEK
1819OKIMONO, trä. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad.6 500 SEK
1820OKIMONO, elfenben. Japan, Meiji (1868-1912).5 000 SEK