503
451766

MATTA. "Nejlikan blå". Gobelängteknik. 310,5 x 214,5 cm. Signerad AB MMF BN

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1950.

Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar, smärre skador och lagningar. Fransar saknas.

Jämför skisser Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sidan 79; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 152.