535
460085

MATTA. Rölakan. 354,5 x 249 cm. Signerad NKT

Matta. rölakan. 354,5 x 249 cm. signerad nkt.

(Nordiska Kompaniets Textilkammare). Komponerad på 1940-50-talet. Grönmelerat rutmönster.

Något slitage och smutsig, fläckar. En långsida med smärre lagningar, kortsidorna med smärre skador, skadade fransar, de flesta saknas.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 651 - 6 977 EUR

Klubbat pris:
38 000 SEK
Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92