537
429683

MATTA. "Falurutan grå". Rölakan. 261 x 233 cm. Signerad AB MMF BN

Matta. "falurutan grå". rölakan. 261 x 233 cm. signerad ab mmf bn.

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson). Komponerad 1952.

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad. Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar, smärre malskador. Bandkantade kortsidor.

Utropspris:

20 000 - 30 000 SEK

2 326 - 3 488 EUR

Klubbat pris:
47 000 SEK
Tilläggslista

En kortsida avkortad, en kortsida är något avkortad.

Övrigt

"Falurutan" vävdes första gången röd till matsalen i residenset i Falun.

Anette Granlund
Anette Granlund
Ansvarig specialist mattor, textilier och islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 92