799
452100

STEPHAN DAKON, figurin, "Beauty", Goldscheider, Tyskland, modell 7195.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, kvinnofigur i blå kjol. Stämplad G 7195 1846 68 MADE IN GERMANY Goldscheider Wien samt målarsignaturer. Höjd 38 cm.

Glasyrsprickor/krackelyr.

Modellen formgiven år 1935.