800
447531

HANS GÜNTHER REINSTEIN, te- och kaffeservis, 38 delar, "Botticelli", Rosenthal & Co, Darmstadt 1904.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, dekor i underglasyrblått. Bestående av kaffekanna med lock, sockerskål med lock, 11 kaffekoppar med fat (3 koppar utan fat medföljer), tekanna med lock, 13 tekoppar med fat samt 11 assietter. Firmastämpel Darmstadt i grönt (1904), ett fåtal delar stämplade Rosenthal (1907).

Några delar med nagg. (38)

Proveniens

Enligt tradition erhållen som bröllopsgåva under seklets början, därefter i arv.

Dieter Strauss, "Rosenthal, Service, Figural, Ornamental and Art Pieces", Schiffer Publishing, USA 1997, modellen avbildad sid 39.

Modellen formgiven av Hans Günther Reinstein år 1902 och tillverkad från 1903. Modellen visades enligt uppgift på världsutställningen i St Louis 1904.