801
452779

GERHARD HENNING, figurgrupp, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, faun och nymf, polykrom och förgylld dekor. Signerad med rött hjärta under krona samt böljemärket i underglasyrblått, målarsignatur AF 44. Höjd 27 cm.

Tillverkningsdefekt på damens frisyr, basen med små nagg på några rosor.

Proveniens

Familjen Wicander, Harpsund