27
455439
CARL-HARRY STÅLHANE, taklampa, Rörstrand 1950-tal.

Porslin, vit med geometrisk reliefdekor. Stämplad R SWEDEN CHS. Höjd 43,5 cm exkl montering.

Utropspris:

4 000 - 5 000 SEK

457 - 571 EUR

Klubbat pris:
6 000 SEK

Petter Eklund, "Stålhane", Carlssons 2006, modellen avbildad och omnämnd sid 32.

Övrigt

Modellen formgiven 1954-55 och presenterad på H55.

Kontakta specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19