Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
1180
454704

ÅKDYNA, flamskväv. "Blomsterdyna med vaser och människor". 47 x 101 cm. Sydskåne 1700-talets andra hälft - 1800-talets början. Troligen Torna härad.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
780 - 975 EUR
906 - 1 130 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Mörkbrun botten med tätt polykromt mönster av blommor, kvinnor, män, fåglar och vaser. Röd yllebaksida.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre malskador, skador och hål.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Jämför Gammal Allmogeslöjd från Malmöhus Län utgifven af Länets Hemslöjdsförening, Flamskväfnader, Häftet 5, Malmö 1919, färgplansch 230.