1250
474015

SEMIANTIK TURKISK/KAUKASISK PART SILK. 270 x 174,5 cm (samt ca 1,5 cm röd slätväv på varje kortsida).

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Stort polykromt stiliserat drakmönster, blommor och mittmedaljong med mytologiska djur. Bred benvit huvudbård med blom- och palmettranka. Vissa mönster knutna i silke.

Något ställvis hårdare slitage, något smutsig, smärre fläckar, fällningar och lagningar, obetydliga malskador. Sidorna med trampveck och smärre skador.

Proveniens

Enligt uppgift köpt i Istanbul på 1930-talet.