164
454623

Giovanni Bologna, efter

(Italien, 1529-1608)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Giovanni Bologna, efter
(Italien, 1529-1608)

"Sabinskornas bortrövande"

Alabaster. Höjd 108,5 cm. Monterad på sockel i alabaster och sten med infälld relief, höjd 47 cm. Total höjd 155,5 cm.

Tilläggslista

Lagningar på fingrarna.
Förtydligande vad gäller mått: Själva skulpturen är 108,5 cm. Basen med figurscener är 47 cm. Dvs total höjd 155,5 cm./
Repairs on the fingers.
Accurate measurement are: sculpture 108.5 cm, base 47 cm. Total height 155.5 cm.

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Efter Giovanni da Bolognas (Giambolognas) berömda skulptur i Florens som skapades 1574-1582.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

59. Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, "Lounge Chair & Ottoman", Vitra, ca 2006.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
55 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
50 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK