280
73461

Matthijs Voet, tillskriven

(Flandern)
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK
44 400 - 62 100 EUR
46 300 - 64 800 USD
Klubbat pris
400 000 SEK

Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Matthijs Voet, tillskriven
(Flandern)

Mötet mellan Kung David och Abigail

Pannå 126 x 212 cm.

Tilläggslista

Exportförbud/Not allowed for export

Proveniens

Enligt familjetraditionen skulle målningen ha ingått i prinsessan Ulrika Eleonoras av Danmark hemgift vid giftermålet med kung Karl XI av Sverige 1680 som en allegori över denna händelse. I bouppteckningen efter drottning Ulrika
Eleonora d.y.s frånfälle, vilken upprättades under åren 1742-45 omnämns ett "Historiskt stycke om David och Abigail", vilket möjligen kan ha utgjort ett arv från modern, då Ulrika Eleonora dy inte gjort sig känd som konstsamlare. Under 1800-talet innehas målningen av riddarhussekreteraren Oscar Silfversparre (1832-1910) för att sedan gå i arv till dennes ättlingar.

Motivet skildrar mötet mellan kung David och Abigail, hustrun till den rike
Nabal, när hon mot makens vilja kommer till kungen med mat och dryck för att
stilla dennes vrede över makens girighet och ovilja att hjälpa. Efter Nabals
plötsliga död tog kung David henne till sin hustru (I Sam. 25)

Endast två konstverk av konstnären är kända, utförda för St Paulskyrkan i Antwerpen. Dessa två verk kan dateras till 1617/18 efter ett dokument i kyrkans arkiv. Uppgifterna om Matthijs Voet är i stort sett obefintliga. Troligen var han från en stor konstnärsfamilj från Antwerpen där bl a gravören Alexander och porträttkonstnären Jacob Ferdinand var medlemmar.

We are grateful to Drs Jan Kosten and Mrs Suzanne Laemers of the Rikjsbureau voor Kunsthistorische Documentatie, the Hague for proposing the attribution to Matthijs Voet in the basis of photographs.