361
466343

BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.

Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 100 EUR
18 400 - 23 000 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Fanerad med jakaranda, amarant och buxbom. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Skivan märkt med rödkrita "No 10 Nordin". Byråns ovansida märkt med blyerts "Nordin No 10". Längd 95, bredd 53, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.