368
464996

BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794). Gustaviansk.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 300 - 6 180 EUR
5 530 - 6 450 USD
Klubbat pris
85 000 SEK

Fanerad björk, jakaranda, och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger, blommor och lagergirlander. På översta lådkanten fragment av Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 112, bredd 54, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva, fanerlagningar, retuscher.