Fanerad björk, jakaranda, och rosenträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Inläggningar av medaljonger, blommor och lagergirlander. På översta lådkanten fragment av Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 112, bredd 54, höjd 87 cm. Nyckel medföljer.
Senare skiva, fanerlagningar, retuscher.