Arne Jones E1299
522
436501

LJUSSTAKAR, ett par. Troligen från Holländska asiatiska kolonierna.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 420 - 1 900 EUR
1 630 - 2 170 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Mässing. Gjuten och svarvad mässing, rund profilerad fot, cylindriskt skaft med en serie noder och vulster. Höjd 28 cm

Proveniens

From the home of the antique dealers Maj och Carl-Axel Persson, Malmö.

Denna typ av ljusstakar tillverkades mellan 1600-1800-talet i samma anda.