855
470937

MATTA. "Rektangeln". Flossa. 284 x 148 cm varav drygt 11 cm på varje sida är blommönstrad flerfärgad slätväv. Signerad MMF

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

(Märta Måås-Fjetterström). Tidig komposition. Tillverkad före 1942.

Jämnt ställvis hårt slitage, smutsig, smärre fläckar, skador och lagningar. Ställvis skadade fransar, många saknas.