856
508156

MATTA. Flossa. 265,5 x 167,5 cm. Möjligen Märtha Gahn. Sverige omkring 1930.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Gulmelerad botten med små polykroma flaggliknande ornament. Bård med geometrisk dekor.

Obetydligt slitage, något smutsig, smärre fläckar och malskador. Långsidorna med trampveck, bandkantade kortsidor.

Märtha Gahn (1891-1973) var 1935-54 chef för AB Libraria, Kyrklig konst. Hon var även styrelsemedlem i Svensk Hemslöjd där hon varit konstnärlig ledare 1917-33. Därefter ledde hon i två år utbildningen vid Handarbetets Vänner. 1934 hade Röhsska konstslöjdsmuseet en separatutställning med Märtha Gahns alster och hon har deltagit i åtskilliga utställningar gjorda i Svensk hemslöjds och Svenska slöjdföreningens regi.