857
505001

MATTA. "Ängarna". Flossa. 206,5 x 154,5 cm. Signerad AB MMF

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
55 000 SEK

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1928. Tillverkad efter 1941.

Obetydligt slitage, något smutsig, fläckar. En skadad frans.

"Ängarna" komponerades för m/s Kungsholm.