Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
867
491156

MATTA. Reliefflossa. 199,5 x 123,5 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Möjligen Firma Örebro Vävnader. Ljust kamelhårsfärgad slätvävd botten med geometriska knutna figurer i olika vita respektive gula nyanser samt ett ramverk i ljus syrenfärg.

Ställvis något slitage, smutsig, fläckar. En kortsida med skador, fransar saknas.